2000 USA Masters Outdoor Track & Field Championships

The following San Diego area athletes entered the USA Masters Outdoor Track & Field Championships in Eugene, Oregon August 10-13, 2000. 1508 athletes entered.

For events requiring preliminary rounds, heats, semis, and finals are indicated. All others were finals.

Results in gold won National Championships

NameAgeEvent Mark Place
Simeon BaldwinM56400m dns -
  800mh2:18.31 2
  f2:17.41 7
  1500m 5:08.74 10
Kettrell BerryM37200mh21.96 1
  f21.68 2
  400mh52.17 1
  f49.67 1
Terry CannonM62300mh 48.16 2
  PV 3.40m11'  1"1
Frank CarlM62DT 36.79m120'  8"   6
  HT 34.35m112'  8"   4
Gerry DavidsonW79400m 1:47.38 2
  800m 4:22.45 2
  1500m 8:20.33 1
  5000m 29:48.59 2
Robert DavidsonM77100m w25.86 5
  DT dns -
Phil FehlenM65HJ 1.66m5'  5"1
  JT 43.37m142'  3"   1
Bill HalversonM43PV 4.70m15'  5"   1
  LJ 5.54m18'  2"   6
Harry HawkeM71SP 12.56m41'  2"2
  DT 42.95m140'10"   1
  HT 40.58m133'  1"   2
Robert HicksM40400mh55.65 2
  sf51.75 4
  f52.11 3
Michael HoganM46PV 4.35m14'  3"3
Bob HolmesM71800m dns -
  HJ dns -
  PV dns -
Don IrvineM501500mh5:00.32 2
  f4:32.25 4
Mac Larson
 
M50
 
5000m
10,000m
 
 
19:45.75
42:20.58
 
 
10
6
Polly MacAlpine
 
W30
 
800m
1500m
 
 
dns
dns
 
 
-
-
Steve Markland M40 3000mSC   dns   -
Tony Marshall
 
M55
 
800m
1500m
 
 
dns
dns
 
 
-
-
Lloyd McGuire
 
M65
 
5000mW
20kW
 
 
dq
2:25:51
 
 
-
4
Leland McPhie
 
 
 
 
M85
 
 
 
 
HJ
LJ
SP
DT
JT
 
 
 
 
 
1.05m
2.63m
7.74m
19.89m
18.45m
3'  5"
8'  7"
25'  4"
65'  3"   
60'  6"   
1
2
2
2
1
Thomas Meyer M45 HT   42.30m 138'  9"    5
John-Erik Nilsson
 
 
 
M65
 
 
 
800m
1500m
5000m
10,000m
 
 
 
 
dns
5:58.17
20:29.92
46:17.26
 
 
 
 
-
6
3
4
Ed Oleata M60 Pentathlon   3205   4
Jim O'Neil
 
M75
 
5000m
10,000m
 
 
24:32.66
dns
 
 
1
-
Dick Richards
 
 
 
 
M65
 
 
 
 
100m
 
200m
 
LJ
heat
final
heat
final
 
12.90
w12.83
w26.76
26.41
w5.29m
 
 
 
 
17'  4"
1
1
2
1
1
Terry Rowan
 
 
M60
 
 
Pentathlon
300mH
TJ
 
 
 
3211
dns
9.15m
 
 
30'  0"
3
-
1
Joy Sargis
 
 
 
W35
 
 
 
100m
 
200m
 
heat
final
heat
final
12.99
w12.53
25.87
26.39
 
 
 
 
2
2
1
2
Debbie Selby
 
 
W40
 
 
100m
200m
400m
heat
heat
 
16.49
w35.48
1:25.90
 
 
 
4
4
8
Jim Selby
 
 
M70
 
 
800m
1500m
5000m
 
 
 
2:39.04
dns
22:38.89
 
 
 
1
-
4
Graeme Shirley
 
M50
 
1500m
 
heat
final
5:02.60
4:59.51
 
 
7
11
Joni Shirley
 
W50
 
800m
1500m
 
 
2:39.41
5:26.21
 
 
1
2
Gary Sims
 
 
M60
 
 
100m
200m
 
heat
heat
final
13.21
26.96
27.07
 
 
 
3
5
6
Robert Smith M70 PV   nh   -
Jolene Steigerwalt
 
W55
 
5000mW
10kW
 
 
31:08.12
1:03:33
 
 
1
1
Dorothy Stock
 
W65
 
1500m
5000m
 
 
7:40.73
26:16.37
 
 
5
3
Kenneth Stone
 
 
 
M45
 
 
 
100m
200m
400mH
HJ
heat
heat
 
 
13.04
26.52
1:14.53
1.45m
 
 
 
4'  9"   
6
7
3
4
Marcella Teran
 
 
 
W45
 
 
 
800m
1500m
5000m

10,000m
 
 
 
 
2:36.70
5:06.25
18:09.69

dnf
 
 
 
 
1
1
1

-
Randy Thompson
 
 
 
 
M30
 
 
 
 
100m
 
200m
 
LJ
heat
final
heat
final
 
w11.94
11.95
24.16
24.40
w4.90m
 
 
 
 
16'  1"   
5
7
3
6
4
Harold Tolson
 
 
 
M60
 
 
 
100m
 
200m
 
heat
final
heat
final
w12.28
w12.25
25.65
25.09
 
 
 
 
1
1
2
1
Lorraine Tucker
 
 
 
 
W50
 
 
 
 
100m
200m
LJ
SP
JT
heat
 
 
 
 
dns
dns
dns
nm
dns
 
 
 
 
 
-
-
-
-
-
Martha Walker
 
W60
 
1500m
5000m
 
 
7:14.18
25:47.29
 
 
6
1
Rod Weston
 
 
 
 
 
M30
 
 
 
 
 
100m
 
200m
HJ
LJ
TJ
heat
final
heat
 
 
 
w11.74
11.81
dns
1.70m
w6.62m
14.30m
 
 
 
5'  7"   
w21'  8"
46'11"   
4
6
-
4
2
1


Complete Results


For More Information Visit the Graeme Shirley Track Home Page

Web Page Created by Graeme Shirley

Valid HTML 4.01!